W spotkaniu, na które licznie przybyli tarnowscy Przedsiębiorcy dyskutowano w formie panelu prowadzonego przez Pana Lesława Paciorka, Prezesa Zarządu Leier S.A. o możliwościach rozwoju gospodarczego Tarnowa i regionu tarnowskiego. W ciekawej dyskusji mówiono m.in. o potrzebie włączenia do układu drogowego miasta południowej „starej” obwodnicy drogowej; dzięki temu znacząco udrożni się ul. Narutowicza, a tarnowianie szybciej mogliby przemieszczać się przez Tarnów na linii wschód-zachód i odwrotnie.
Doceniając dogodności wynikające z otworzenia autostrady A-4, przedsiębiorcy dziwili się, że droga z Warszawy przez Kielce do Tarnowa jest tak słabej nawierzchni. Że nie ma żadnego parcia, aby ten drugi co do ważności wjazd do województwa małopolskiego (po S-7) był dobry, o odpowiedniej przepustowości, bo przecież każdy inwestor jadący z Warszawy do Tarnowa musi tą drogą jechać i nie jest to dobra wizytówka dla Tarnowa.
W dyskusji poruszono również tematy ważne dla przedsiębiorców, jakimi są sprawny urząd i potrzeba szybszego w czasie załatwiania spraw. Zwrócono uwagę na problemy, jakie napotykają inwestorzy chcący rozpocząć swoją działalność lub otworzyć kolejny swój zakład produkcyjny na terenie naszego miasta.
W trakcie Forum wyróżniono tarnowskich przedsiębiorców.
Izba Przemysłowo-Handlowa przyznała 3 przedsiębiorcom swoją najważniejszą Nagrodę Gospodarczą im. Jana Szczepanika, którą otrzymali:
- Pan Stanisław Tracz,
- Pan Józef Szwiec,
- Pan Jacek Okoński.
Zarząd Województwa Małopolskiego również wyróżnił tarnowskich przedsiębiorców.
Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski otrzymali:
- Pan Władysław Węgiel
- Pan Marek Steinhof
Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski otrzymali:
- Pan Bogusław Bielecki
- Pan Marian Wojtyłko
Nagrody i odznaczenia wręczali: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa Piotr Augustyński oraz Zbigniew Proć i Jan Błaszkiewicz Szefowie Izb Przemysłowo-Handlowej i Rzemieślniczej.
Zebrani przyjęli również dokument podsumowujący 25 lat polskiej transformacji.
Napisano w nim m.in.
…”Po 25 latach przemian można odnieść wrażenie, że większość wielkich planów z przełomu ustrojowego została zrealizowana. Jesteśmy w NATO i w Unii Europejskiej”…
…”Ale pamiętać trzeba też, że w wyścigu o dobrobyt nie wyprzedziliśmy żadnego członkowskiego kraju.”…
…”Tak więc pomimo niewątpliwych sukcesów, przed Polską stoją wciąż wielkie wyzwania.”…
…”Polska potrzebuje systemu podatkowego, który będzie wspierał, a nie ograniczał prowadzenie działalności gospodarczej.”…
…”Przemiany ostatnich 25 lat spowodowały znaczne ograniczenie tarnowskiego przemysłu, zniknęło z tarnowskiego pejzażu wiele względnie nowoczesnych zakładów przemysłowych, duża część z nich istotnie ograniczyło swoją działalność. Obecnie mamy szansę odbudowania pozycji przemysłu tarnowskiego. Chcemy tworzyć warunki dla rozwoju produkcji, przemysłów nowoczesnych, wymagających wysoko wykwalifikowanych kadr. Wymaga to wzajemnego otwarcia i współpracy między administracją publiczną, samorządową oraz przedsiębiorcami i ich organizacjami.”…
…”Opis wyzwań czekających polską gospodarkę, tak w skali całego kraju, jak i poszczególnych regionów i subregionów, świadczy o tym, że transformacja ciągle nie jest zakończona”…
…”To jest nasze cywilizacyjne wyzwanie na najbliższe lata.”…
Pełny tekst oświadczenia w załączeniu.
- CERTYFIKATY
- Oświadczenie „25 lat polskiej transformacji” - str 1
- Oświadczenie „25 lat polskiej transformacji” - str 2
- Oświadczenie „25 lat polskiej transformacji” - str 3